המעגל והציר

מדוע 'המעגל והציר' נבחר כנושא לתצוגה ראשונה וללוגו של מא"ת
האמנם העולם בנוי על מעגלים וצירים?

 

על כך אמר  Ralph W. Emerson מהמאה ה-19: “The eye is the first circle; the horizon which it forms is the second; and throughout nature this primary figure is repeated without end”.

סקר ראשוני על נושא 'המעגל והציר' מראה שתפוצת הסמל אומצה בחברות משחר האנושות, נמשכת עד ימינו וחובקת כל דיסציפלינה אפשרית. בשעה שהמעגל והציר כסמל אבסטרקטי שימש פילוסופים, תיאולוגים, מיסטיקנים, מדענים ומוזיקאים, אינסוף של עדויות חומריות ממשיות מתקופות שונות מוכיחות ש'המעגל והציר' כסמל תפס ותופס מקום חשוב ומושרש בתודעתינו עד היום.

Albert Einstein: "Our task must be to free ourselves by widening our circle of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature and its beauty".

האתגר לשאול שאלות, גדול מלתת עליהן תשובות. המפתח לחשיפת כל 'תעלומה' תלוי בשאלות שיציגו חוקרי מא"ת שמטרתן גם להצביע על ריבוי משמעויות כל סמל. כאן רק נציג שאלות על חלק קטן מתעלומות הסמל המציאותיות בתחומי:
הארכיאולוגיה הפרה היסטורית, בפולחנים, באמונות הדתיות, ביהדות, בארכיטקטורה המסורתית והעכשווית, בציור ובמחול.
עדויות פרה-היסטוריות ממקומות רבים בעולם מראות מבנים קדומים המבוססים על 'מעגל וציר'.

בארכיאולוגיה הפרה היסטורית 
מה היה תפקידם של הדולמנים שצורתם 'מעגל וציר' שהשאירו חברות פרה היסטוריות?

 • Stonehenge, Wiltshire, England. מונומט נאוליטי מן המאה ה-31 לפנה"ס, כנראה מצפה כוכבים. (1)
 • ​לפני מספר שנים התגלה מבנה פרה-היסטורי במונטנגרו, בקרבת העיר Danilovgrad ,שבו שני מעגלי אבן שמופיעים סביב ציר. ב-2014 התגלו עוד 6 כמותו ב-Frutak ו-4 נוספים ב-Kujava. כולם כנראה אתרי קבורה.
 • ​אתר '’Rujm el-Hiri",שמכונה גם  "Wheel of Giants ", נתגלה ב- 1967 (אחרי "ששת הימים") ברמת הגולן.
  רק בשנות ה-80 הארכיאולוגים משה כוכבי ויוני מזרחי חפרו וחקרו את האתר, והעריכו את גילו בכיותר מ-5000 שנה, שבו שני מעגלי אבן שמופיעים סביב ציר. תפקידו עדיין מעורפל. יש החושבים ששימש למפגש חברתי, כמצפה כוכבים או כאתר קבורה.

בפולחנים
פולחנים סביב אובייקטים מקודשים, מצויים ברחבי העולם.
מה הניע חברות לקדש עצים? או לקדש הרים?

 • עץ ה-Baobab המקודש במדגסקר, כמו רבים במחוז  Casamance בסנגל. (2)
 • העץ המקודש ע"י בני ה- Senufo בצפון חוף השנהב. (3)
 • הר געש מקודש Taranaki בניו-זילנד.​ (4)
 • הר Koya  מקודש ביפן, לכת בודיסטית. (5)

באמונות דתיות
דתות שקדמו לדתות המונותאיסטיות (יהדות, נצרות, איסלאם) ודתות אחרות, משופעות בסמלי 'המעגל והציר'. אמצעי הביטוי השונים לסמל מוצאים ב: מיתוסים, במאגיה, בתהלוכות סביב מקום או אובייקט מקודש, במנהגי ריקוד שירה ומוזיקה, ובתפילות או הנחיות למאמינים. למרות שהפונקציות ואמצעי הביטוי שונים בין חברה לחברה, המשותף לכולן הוא התלות והאמונה העמוקה בצורך קיומם.
השאלה: מה דומה ומה שונה בין פולחן ההמונים המקיפים את ה-'כעבה' במכה? (6) לבין ההקפות סביב התורה? האלהת מנהיג? (משה, ישו, מוחמד ומהטמה גנדי), סגידה לזמר? (אלביס פרסלי או ג'סטין ביבר) והערצת הצופים לליאו מסי במשחקי הכדורגל?

ביהדות
את סמלי 'המעגל והציר' ביהדות מוצאים גם במנהגים וגם בהגות המיסטית. מה אומר לנו סיפורו של חוני המעגל? מה מקור מנהג ההקפות בסוכות שנערך עד עצם היום הזה? מה משמעות המנהג האשכנזי שבו הכלה מקיפה את החתן שבע פעמים? הייתכן שמקורו בריקודי הפריון הקדומים? מה מקורו ומשמעותו של מנהג הכפרות שבו מסובבים את העוף מעל הראש בערב יום כיפור? (7)
לטענת פרופ' משה חלמיש: "מקור מנהג הכפרות מגיע מעולם הכישוף בסביבה נוכרית".
למה התכוון התשבי שכתב: "אין לך עיגול בעולם שאינו נעשה מתוך נקודה אחת העומדת באמצע... ונקודה זו העומדת באמצע נוטלת כל האור ומאירה לגוף ונאור הכל"? ('הזוהר', התשבי, כרך א': רמז).

בארכיטקטורה המסורתית
בקתות מסורתיות נבנו ב'מעגל וציר' ע"י חברות רבות. מה הן מסמלות, ומדוע לא נבנו בריבוע? כמו באתיופיה (8), בסוואזילנד (9), בסומליה (10). ארכיטקטים בתקופות שונות בנו מבנים עגולים. מה היה מקור ההשראה של אלה שבנו את הקולוסיאום עגול? (11) את מגדל פיזה עגול? (12) את מבנה ה- Hades עגול? (13) ואת מבנה האבן העגול ב-Rhode Island? ראה (14).  

מסגדים וכנסיות עגולים
מסגדים וכנסיות עגולים עם או בלי ציר, נבנו במקומות רבים. מה הניע את בוניהם לבנות את המסגד הגדול בעולם בסמארה כספיראלה? את הכנסיה העגולה באתיופיה?

 • “The Great Mosque of Samarra”, בעיראק נבנה במאה ה-9 לספירה, הושמד במאה ה-13, גובהו 52 מטר, רוחבו 33 מטר. (15)
 • כנסיה ב- Bahir Dar, אתיופיה. (16)

בארכיטקטורה העכשווית
מבנים עגולים רבים נבנו במאה ה-20 ובתחילת המאה ה- 21. הגבוהים שבהם נבנו בטכנולוגיות מתקדמות וחומרים חדישים. 
מה הייתה ההשראה לארכיטקט שבנה את ה-'גוגנהיים' כספיראלה הפוכה ב- 1959? את בוני הקמפוס הכדורי ב-Mysore שבהודו? את בוני ה- Aldar headquarters באבו-דאבי בגובה 110 מ'? את בוני המשרדים ב shenyang סין בגובה 138 מ'?

בציור
החל מהתקופה הפרה-היסטורית ועד ימינו, 'המעגל והציר' כמוטיב לציירים היה נפוץ. 
מה הסיבות שציירים אימצו את סמל 'המעגל והציר' בציוריהם כמו: ב-Rock Painting, Utah, USA ? או המעגלים והציר בציור "הקומדיה האלוהית" (La divina commedia ) של גוסטב דורה? או ה- The Vitruvian Man ? או בציור של המבנה הספיראליי של ברויגל?

 • ​​רישום "The Vitruvian Man" של ליאונרדו דה וינצ'י משנת 1490. (17)
 • מגדל בבל – ציור שמן Peter Breugel the Elder, 1563. ראה (18)

במחול
מהתקופה הפרה היסטורית 

ישנן עדויות של ריקודים ב'מעגל וציר'. במיוחד בציורי מערות ובגילופי סלעים.
דוגמא אחת מרבות היא:  “Rock painting of a circular curing dance” שנמצאה ב- Drakensberg, Natal בדרום אפריקה. (19)

ריקודים מסורתיים המבוססים על 'מעגל וציר' באפריקה, תיעדתי רבים. 

 • בטקס ההפריה שתיעדתי ב-1964 אצל בני התאיתה בקניה, 9 כוהנות רקדו בפורמציה של מעגל סביב גבר אחד. תנועות הריקוד מוקדו באגן והיו של פיתוי וגירוי הזכר, עד שנפל, ולתוך שקע שנחפר באדמה שחרר אורגזמה כמזריע.
 • בסקר לאומי שערכתי ב-1973 בטוגו, כשליש מתוך 252 הריקודים של 28 קבוצות אתניות שתיעדנו, היו ריקודים שהוגדרו ע"י הרקדנים כריקודי פריון, הפריה, חיזור או חתונה. ההבדלים בינהם? שירה ב-28 שפות, מנגינות שונות, קצב ודינאמיקה שונים, מלבד שלושה אלמנטים משותפים לכולם:
  א'. הפורמציה? נשים סביב גבר.
  ב'. התנועות? הציר והמניע לתנועות ממוקד באגן.
  ג'. הפסגה? אחדות בין השניים.

המקורות לפרק זה:
* על ריקוד הפריון של בני התאיתה בקניה: ראה במאמר של א.א. דגן ב"מחול עכשיו", פברואר 2014, עמ' 47-52.
* על ריקודים רבים שתיעדתי בארצות שונות: ראה בספר -
The Spirit’s dance in Africa, Evolution, Transformation and Continuity, Ed E.A. Dagan (1997)
על חוף השנהב: עמ' 144-153, על בורקינה פאסו: עמ' 165-173, על טוגו: עמ' 176-195, על קניה: עמ' 278-291.

ריקודי פולקלור
הפורמציות של חלק מריקודי הפולקלור של עמים רבים בנויות על 'מעגל וציר'. רק דוגמא אחת מישראל היא ריקוד ה-'מים מים' שדומה לו ראיתי אצל בני התאיתה בקניה, אך עבורם המעגל סימל את ההר הקדוש. 


על כוריאוגרפים במאה ה-20 ועד היום  
רבים אימצו את 'המעגל והציר' כסמל בעבודותיהם. הבולט שבהם, Maurice Béjart, שהפליא לעשות וואריציות על הסמל 'מעגל והציר' במיוחד בכוריאוגרפיה למוזיקה "Bolero" של Ravel שיופיעו בה בספטמבר 2016 בישראל. התעלומות לבחירתם ב'מעגל והציר' כסמל, יופיעו בפרק התעלומות.


כתב התנועה 
נסיונות להמציא כתב לתנועות המחול (כמו תווים להנצחת מוזיקה) נעשו, בין היתר, גם ע"י Rudolf Laban. אך מן הראוי לציין את כתב התנועה אשכול-ווכמן המבוסס על בועה עגולה במרכזה האדם נע, הכתב היחידי המצוי בשימוש אפילו ב-NASA ומוסדות אחרים.

".George Carlin (American social critic):"If people stand in a circle long enough, they'll eventually begin to dance
 

"מבנה סמלי בר-קיימא (של יצירה חומרית או הגותית) גם אם איננו עגול כפירמידה, בנוי על ציר".

'המעגל והציר' הוא סמל אידיאלי גם ללוגו למא"ת - בצירו האדם המוקף במעגלי החלל, הטבע והחברה.

 

מה יכילו המבנים למשכן מאת?